::NOVINKY::
27.12. 2009
Chalmova 27.12 cas 10:00
sapovina
granatik

Čo je vlastne airsoft?

 Nasledujúci text je prevzatý zo stránky 1-st team Brezno-www.upir.nfo.sk/airsoft/
 Obrázky zbraní sú z www.akcnesporty.sk/

Vpodstate sa jedná o (adrenalínový :) šport simulujúci bojové situácie, hraný s funkčnými replikami skutočných zbraní. Zároveň ide o tréning taktiky, tímovej akcie až po prežitie v boji.

Pokým v paintballe sa značkovače (markery – zbrane) podobajú skôr zbraniam z nízkorozpočtových sci-fi filmov zo šesťdesiatych rokov, u airsoftu ide (väčšinou) o presné kópie skutočných zbraní. Na výrobu týchto sa síce používajú najmä plasty (ani to už tak úplne neplatí), ale pokým sa človek takejto repliky nedotkne, je len veľmi ťažké rozoznať kópiu od originálu. Samozrejme tieto repliky sú plne funkčné, čo znamená, že pokiaľ má zbraň plný zásobník, je nabitá, je možné z nej strieľať.

Princípom je airsoft veľmi podobný paintballu, rozdiel je však viditeľný najmä pri používaných zbraniach a munícii.Tak ako skutočné, aj airsoftové zbrane môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií (krátke a dlhé). Pri výstrele zbraň využíva piest a stlačený vzduch na vystrelenie projektilu do priestoru.

Oproti paintballu, kde sa ako projektily používajú želatinové guličky kalibru .68 obsahujúce farbu, v airsofte sa používajú plastové guličky ráže 6mm, označované aj BB. BB-čka sa líšia váhou, najpoužívanejšie sú 0,12g (najmä zbrane UHC), 0,20g a 0,25g. Tu je najzrejmejší rozdiel medzi paintballom a airsoftom - zatiaľčo zásah v paintballe je neodškriepiteľný, pretože zasiahnutý je označkovaný farbou, u airsoftu je to otázka ‘priznania’ viac či menej bolestivého zásahu, otázka Fair Play. S tým sa musí každý vysporiadať sám, ale je isté, že pokiaľ niekto permanentne nepriznáva, určite si ho súperi vyhliadnu a dajú mu zásah pocítiť. Prinajhoršom ho budú na ďalších turnajoch ignorovať. Treba si uvedomiť, že nech airsoft vyzerá akokoľvek drsný, vždy je to len hra a každá hra by mala byť predovšetkým férová. Navyše veľká časť herných scenárií je bodovaná inak než na počet vyradených súperov.

Ale vráťme sa ku zbraniam... Ak u paintballu je jeden základný mechanizmus zbraní poháňaný plynom CO2, airsoftové zbrane podľa toho, aký druh energie využívajú, delia sa na tri základné kategórie:

  1) manuálne
  2) plynové
  3) elektrické

1. Manuálne airsoftové zbrane - manuály
Patria k najdostupnejším a najlacnejším airsoftovým zbraniam. Z toho však vyplýva aj nižšia precíznosť spracovania, menej funkčných dielov, ale i menšia razancia a dostrel. U manuálnych zbraní je nutné pred každým výstrelom túto natiahnuť (tu dochádza k natiahnutiu pružiny s piestom). K dispozícii sú ako krátke tak aj dlhé manuály. Ich cena sa pohybuje od 1500,- Sk (krátke) do 6000,- (dlhé). Využiteľný dostrel týchto zbraní je okolo 15m, aj keď sa zvykne uvádzať až 20-30m, ale na tieto vzdialenosti majú už príliš výraznú balistickú krivku. Sila manuálov je v priemere 0,3 – 0,4 J. Kvalita spracovania i spoľahlivosť závisí od výrobcu, v tejto oblasti sú najčastejšími zástupcami firmy Tokyo Marui - TM a Unicorn Hobby Corporation – UHC. Z dlhoročných skúseností môžeme zodpovedne povedať, že istotou je kúpa TM.Manuály stále patria k najrozšírenejším airsoftovým zbraniam aj na Slovensku a s manuálom vačína väčšina airsofťákov. Postupne potom prejdú na plynovku alebo elektriku, ale dobrý manuál býva vynikajúcou záložnou zbraňou. Navyše niektoré akcie bývajú organizované ako 'manual only'.

2. Plynové airsoftové zbrane - plynovky
Takzvané plynovky sú poháňané stlačeným plynom (napr. Green Gas HFC134a), ktorý sa plní podobným spôsobom, ako plyn do zapaľovača – cez ventil do zásobníka. Delia sa na blowbackové a neblowbackové - systém blowback zabezpečuje spätný chod záveru zbrane (tzv. kopanie zbrane) a zároveň automatické nabíjanie zbrane po každom výstrele – zbraň sa teda nemusí naťahovať pred každým výstrelom.

Zbrane bez systému blowback majú jednoduchší mechanizmus, pevný záver a ‘nekopú’. Tu sa odráža i cena – sú priemerne o polovicu lacnejšie okolo 3 – 4000,- Sk, cena za blowbackové zbrane sa pohybuje na hranici 8000,- Sk. Samozrejme pri systéme blowback je istá časť plynu odvedená na spätný chod záveru, preto aj celková spotreba plynu je približne dvojnásobná oproti zbraniam bez blowbacku. Realistickosť zbraní s blowbackom je azda najvernejšia a najviac sa blíži zážitku zo streľby zo skutočnej zbrane. Po upgrade (kovové vnútornosti, kovové telo) je možné použiť aj výkonnejší plyn HFC22.

Využiteľný dostrel plynoviek je okolo 20-30m, výhodou je možnosť korekcie ďalším výstrelom. Dosahujú silu 0,7 – 0,9 J.


K najkvalitnejším patria zbrane od firiem Tokyo Marui a KSC.

3. Elektrické airsoftové zbrane – AEG

Prevažne dlhé zbrane, poháňané elektromotorom, veľkokapacitné zásobníky, vysoká kadencia, veľká razancia, presnosť a dostrel – to je základná charakteristika týchto zbraní. Vysoká upgradovateľnosť dáva možnosť zbrane ďalej vylepšovať a zvyšovať ich dostrel, presnosť, či razanciu.

Na trhu sú k dispozícii aj krátke elektriky, ale tieto ani zďaleka nedosahujú parametrov dlhých AEG, či plynoviek, častokrát ani manuálov. Majú tzv. electric blowback – simulujú spätný pohyb záveru, ale bez ‘kopnutia’.

Využiteľný dostrel elektrík je cez 30m, niektoré po upgrade cez 50m, sila sa pohybuje na úrovni plynoviek – okolo 0,7 J.

Najväčším výrobcom AEG dovážaných na náš trh je firma Tokyo Marui, ktorá má vo svojom portfóliu množstvo samopalov, útočných i ostreľovacích pušiek.

Niektoré (v súčasnosti už väčšina) airsoftové zbrane sú vyrábané vo verzii so systémom Hop-Up. Princípom Hop-u je malý gumový výstupok v hlavni, ktorý dáva BB-čku rotáciu okolo horizontálnej osi. Zmenšuje sa tak balistická krivka a zbrane majú dlhší dostrel a väčšiu presnosť na väčšiu vzdialenosť. U novších výrobkov firmy Tokyo Marui je Hop nastavený na guličky 0,25g, zbraň má tak veľkú razanciu a presnosť aj v manuálnom prevedení. Firma UHC stále vyrába svoje zbrane s Hop-om na 0,12g, čo je veľká nevýhoda – tak ľahké projektily dokáže z ich dráhy vychýliť slabší vetrík.

Okrem zbrane je povinnosťou hráča chrániť si zrak airsoftovými okuliarmi. Dokážu odolať výstrelu o sile blížiacej sa 4 J, majú protihmliace vrstvy a ich cena sa pohybuje v rozmedzí 300 – 800,- Sk. Na ochranu celej tváre sa môžu použiť aj paintballové masky, či policajná kukla. OCHRANA ZRAKU JE ALE ZÁKLADNOU POVINNOSŤOU KAŽDÉHO AIRSOFTOVÉHO HRÁČA A BEZ NEJ NESMIE BYŤ POVOLENÁ JEHO ÚČASŤ NA AKEJKOĽVEK AKCII!!!


Ďalšia výstroj je voliteľná a závisí aj od typu airsoftového teamu. Niektoré teamy preferujú military, iné police, ale nie je to podmienkou. Pri väčších akciách aj tak dochádza k miešaniu sa teamov.

Hrá sa dvomi základnými spôsobmi:
  a) OS (open space) alebo jungle (thanx to Enigma) - v lese, uplatnia sa najmä hráči s dlhými a presnými zbraňami  b) CQB (close quarter battle) – boj v budove, tu sú vo výhode zase hráči s krátkymi zbraňami a vysokej kadencie, ale výborne sa presadia aj manualisti :)))

Základom každej hry sú presne stanovené pravidlá, ktoré je možné nájsť na airsoftových diskusných fórach, oboznámia vás s nimi aj organizátori súťaže. Základ je ale všade rovnaký – bezpečnosť (len airsoftové zbrane, nie klasické vzduchovky ani nič podobné, ochrana očí) a férovosť.

UPIR 1-st team Brezno
hore
Zithromax no prescription
order viagra
buy crestor